Kilka tygodni temu musieliśmy podać naszemu dziecku 2 Epi-peny.  W związku z tymi przeżyciami chciałabym się podzielić kilkoma myślami:

1) NIE ZAWSZE BĘDZIESZ WIEDZIEĆ, JAKA BYŁA PRZYCZYNA. Na urodzinkach cudnych koleżanek synek zjadł przygotowany przeze mnie obiadek i tylko mini łyżeczkę wegańskiego tortu)

2) NIE WSZYSTKO JEST OD RAZU WIADOME – Po kilkunastu minutach Adam podszedł do mnie i powiedział, ze jest zmęczony. Z takim objawem reakcji alergicznej wcześniej się nie spotkałam. Nie pomyślałam nawet, że jest to pierwsza oznaka, że zaraz nadciągną kolejne objawy. Dziecko po chwili zaczęło kasłać, poczerwieniało, powieki zrobiły się lekko spuchniete, ale i tak wszystko wyglądało nieco inaczej – nie tak gwałtownie jak to miało miejsce wcześniej- mimo to zaczęliśmy łączyć fakty.  Podaliśmy leki antyhistaminowe i rozkurczające oskrzela. Pojechaliśmy do domu, a Adam kasłał coraz mocniej, zrobił się bardziej czerwony, opuchniety. W tym momencie nie zastanawialiśmy się czy podać Epi-pen. Podalismy. Zapisaliśmy godzinę. Synek poczuł się lepiej, zaczerwienienie zniknęło. Uff…, jak dobrze…. Jednak po krótkiej chwili – 10-ciu min, objawy zaczęly wracać.  Podaliśmy drugi Epi-pen – nasz 3- latek sam go sobie trzymał przy udzie odliczając 7 sekund. Dzielny mały chłopiec. Następnie, pomimo iż objawy mijaly, pojechaliśmy na SOR, gdzie jeszcze go zbadano i utwierdzono nas, w tym, ze nasze postępowanie było najwłasciwsze.

3) JEDEN MOCNY SYMPTOM lub DWA SŁABSZE = EPINEFRYNA (Epi-Pen) Sytuacja może się szybko zmienić z łagodnej na poważą. Przestrzegaj zaleceń z planu opieki zdrowotnej swojego dziecka (o planie działania mieliśmy osobny wpis- link poniżej)

4) SZYBKIE DZIALANIE – Epinefrynę podajemy, gdy wiemy lub podejrzewamy anafilaksję.

5) ZAWSZE CZUWAJ- Długość przerwy pomiędzy reakcjami anafilaktycznymi nie ma znaczenia. Alergia pojawia się nagle i podstępnie. Nie pozwól, by fałszywe poczucie bezpieczeństwa zagościło w Twojej głowie.

6) MOŻESZ NIE WIEDZIEĆ NA PEWNO czy to anafilaksja. Postępuj zgodnie z ustalonym planem działania.

7) TO JEST STRESUJĄCE – sytuacja wywołuje cały wachlarz emocji. Smutek że tak jest; przerażenie, tym co może nadejść, wdzięczność że jest lek, który hamuje reakcję (EPIpen), złość, że nie wiadomo, dlaczego… i że zawsze trzeba się trzymać blisko, wbrew swobodzie, której dziecko również potrzebuje do normalnego rozwoju….

A link do stworzonego dla Was planu działania, jest tu: https://alergenstop.pl/2020/11/18/plan-pomocy-w-naglych-wypadkach-w-przypadku-reakcji-alergicznej-i-anafilaksji/  

Trzymamy za Was kciuki!!!